Márton nap (2019.11.11.)

A Márton-napi népszokások egyrészt az év végéhez, a mezőgazdasági munkák befejeződéséhez, illetve az advent közeledtéhez kötődnek, másrészt ahhoz a legendához, amely szerint Szent Márton egy liba ólban próbált elrejtőzni, amikor püspökké akarták megválasztani, de a ludak elárulták gágogásukkal.

Márton napja a karácsony előtti 40 napos böjt előtti utolsó ünnepnap, ezért ezen a napon rendszeresek voltak a lakomák, bálok, vásárok. Ilyenkor nagy evés-ivást rendeztek, hogy a következő esztendőben is bőven legyen mit fogyasztani. A lakmározásnak kedvezett az is, hogy a hagyomány szerint ilyenkor nem volt szabad takarítani, mosni, teregetni, mert ez a jószág pusztulását okozta.

Hagyományainkhoz híven az SZMK segítségével iskolánk megszervezte a Márton-napot.

A diákok az iskolaudvaron gyületkeztek, ahonnan közösen átvonultunk a dávodi katolukis templomba, ahol részt vettünk a szentmisén. Az istentisztelet után meggyújtottuk kis mécseseinket és végigsétáltuk a falu utcáit. Az SZMK-s szülők míg várakoztak ránk, elrejtették az iskola udvarán a cukorkákat, melyeket a lámpácskák segítségével kerestek meg a gyerekek. Az izgalmas keresgélés után a jól megérdemelt Márton-napi lakoma várt mindenkit, mely az idén libazsíros kenyér formájában került az asztalunkra és a forró tea is jól esett mindenkinek.

Köszönjük a Szülői Munkaközösség segítőkész munkáját!

Az eseményről készült néhány kép itt tekinthető meg