Akik a csillagot is lehozzák az égről (2024.03.12.)
Ki ne ábrándozott volna legalább életében néhányszor a csillagos égboltot nézve, elgondolkodva a világűr végtelenségén, a bolygók keletkezésén, esetleg távoli civilizációk létezésén Földünkön kívül. Milyennek látnánk Földünket éjszaka a világűrből? Milyen lehet landolni a Hold felszínén? Látszik-e víz nyoma a Mars felszínén? Mi található a Naprendszerünkön távoli vidékein és még azon is túl? Mit is látunk pontosan az égen, mikor feltekintünk a csillagos égboltra? Ilyen és ehhez hasonló kérdések foglalkoztatnak szinte minden gyereket, fiatalt, időset. Sokan közülük ismerik ugyan az alapvető csillagászati ismereteket, arra azonban, hogy jobban elmélyülhessenek benne, sajnos nem mindig van idő és mód. A projekt különlegessége, hogy utazó, mobil, azaz nem szükséges utaztatni a tanulókat, hiszen az élmény „házhoz megy”.
Az Utazó Planetárium, amely tulajdonképpen egy csillagászat és természettudományokat népszerűsítő projekt, látványos előadásaival, járja az országot. A digitális technika új lehetőségeivel egy felfújható gömbkupola belsejére vetítik ki a csillagos égboltot, a teljes kupolás, térhatású filmeket.
Az érdeklődők úgy érezhetik magukat, mintha valóban az éjszakai égbolt alatt lennének, vagy éppen egy űrhajóban száguldanának valahol a távoli csillagok között, vagy azon az eszközön ülnének, amellyel leszálltak a Holdra, vagy elrepültek a Naprendszer bolygói, üstökösei mellett.